Roma’da nerede balık yenir?

Roma’ya gelecek olan bir Çiğ ve Pişmiş okuru mesaj gönderdi bana. Mutfak ağırlıklı bir seyahat planladıklarından tavsiye istiyordu.  Karşılıklı yazışmalarımız Roma’ya gelen yemek meraklısının neler bilmek isteyeceğini görmeme de yardım etti. Bir sürü yeni yazı fikri çıktı ortaya. Roma’nın fakir mutfağı, pazarları…Anlayacağınız artık “istek şarkılar”ı almaya başladım. İlk istek şarkımız Roma’nın balıkçıları. Bu konuda La Cucina Italiana dergisinde yayınlanmış bir yazımı Çiğ ve Pişmiş için güncelledim. İsteklerinizi, fikirlerinizi bekliyorum…

2015-07-04 20.22.54Hayatımın en güzel balıklarını komşumuz Ferhat kaptanın teknesinde yedim. Ferhat kaptan Girit göçmeni bir aileden geliyordu. Balığı pişirmesini bilirdi. Pişirmemesini de. Tutulan balığın cinsine göre ya limonla terbiyeler, çiğ yerdik ya da asırlık tavasında iki dakikada kızartıverirdi. Karaya çıkmadan, teknenin içinde. Çocukluğumun kahramanı Ferhat Kaptan’ı hala hemen her balık yediğimde hatırlarım.

İtalya’da çok yaygın olan balıkçı tezgahında balık yeme geleneği Ferhat Kaptan’ın teknesinde yeme duygusuna yakın bir tecrübe sundu bana. Balıkçı dükkanına gidiyorsunuz, ister balığınızı alıp kendiniz pişiriyorsunuz, ister orada yiyorsunuz. Hatta balığı sizin için pişirip paket yapan bile var. Mahalle içindeki bu salaş mekanlar Roma’nın mahalle ruhununu hissetmek ve lezzetli balıkları uygun fiyatlara tatmak için harika yerler.

Bu tür balıkçılar arasında en sevdiğim yer Sor Duilio. Roma’nın en çirkin yerlerinden Tiburtina mahallesinde. Turistin ayak basmadığı, yan yana, balkonlu, asık suratlı binalardan oluşan Tiburtina caddesinden bir ara sokağa sapıyorsunuz ve Sor Duilio karşınızda. Çarşamba ve Perşembe deniz kestanesi de oluyor tezgahlarında. Amatör bir balıkçı Roma yakınlarındaki Santa Severa sahillerinden getiriyor deniz kestanesini. Istakozları Toscana’nın en berrak sularından, Santo Stefano’dan geliyor. Balıklar da Toscana ya da Anzio açıklarından. Balıkçı tezgahının arka kısmını küçük masaların iç içe dizildiği sevimli bir lokantaya dönüştürmüşler. Yine de tezgahın önüne yüksek sandalyeler atıp oracıkta yemenin tadı başka. Muhteşem kırmızı karideslerini illa ki çiğ yiyeceksiniz. Deniz kestanelerini de. Günlük balıklardan oluşan çiğ balık tabağını Sicilya’nın fıstıklarıyla süslüyorlar. Zeytinyağı Lazio’dan. Prensip olarak kızarmış balık yapmıyorlar. “Balığın kızarmışını başka yerde yiyin” diyorlar. Makarnaya ise itirazları yok. Midyeli, kum midyeli, karışık balıklı o gün canları nasıl çektiyse bir iki makarna oluyor menüde. Balığını pişmiş tercih edenler için tavada domatesle, fırında patatesle pişmiş alternatifler var. Şarap menüleri de gayet başarılı. Şişe ısmarlamak istemeyenler şarabı bardakta sipariş verebiliyor. Bardakta İtalya’dan ve Fransa’dan köpüklü şarap seçenekleri de var. Sor Duilio, kalite açısından şehir merkezindeki enfes balık restoranı Il San Lorenzo ile yarışabilecek seviyede. Mükellef bir yemek yediğinizde kişi başı 50 avro’ya çıkıyorsunuz. Çiğ, pişmiş balık, karides, makarna, şarabı dahil. Sudan ucuz değil ama bu kalite için son derece makul. Balık tezgahı önünde mis gibi taze balık kokusuyla pekiştirilmiş lezzet yoğunluğu da cabası. Sor Duilio, Roma’nın “sosyetik” mahallelerinden Trieste’de bir şube açtı. Aynı lezzette aynı fiyatlara, daha nezih ortamda balık yemek isteyenler bu şubeyi tercih edebilir.

Pescheria dei Consoli

2015-07-01 19.00.51Tuscolana, Cinecitta’nın kıyısında, çirkince ama gastronomik açıdan çok şanslı bir bölge. Biricik kasabımız Liberati’nin muhiti. Mahalledeki Pescheria dei Consoli akşamları bir kadeh şarap eşliğinde çiğ balık ya da kızarmış kalamar tabağını 10 avro’ya sunuyor. Bildiğiniz balıkçı dükkanına birkaç masa koyularak lokanta balıkçı olmuş.  Makarnaları, risottoları, kızartmaları her şey tadında. Bir de fırında otlu ton balığı yapıyorlar ki denemeye değer. İtalyan’ın sokak yemeği geleneğinin yıldızlarından porchetta, otla doldurulmuş domuzun tonlu versiyonu. Balık seçimi Di Dullo kadar uçlarda değil ama çok taze, Roma yakınlarında avlanmış ya da Toscana’da yetiştirilmiş balıklar satıyorlar. Güzel balık ve yanında da ortalama bir şarapla kişi başına 25 avro’ya çıkabiliyorsunuz.

Cru. Dop

2016-01-08 10.56.05-2Balık tezgahı olmasa da Tuscolana demişken adını anmadan edemedim. Tuscolana’nın harika bir kent pazarına sahip Quadraro mahallesindeki bu mekan aslında bir şarap bar. Çok az masası var. İstiridye, çiğ et ve balık hazırlıyor. Birkaç pişmiş deniz ürünü çeşidi de var ama esasında “çiğci”. Cru.Dop’un sahibi ve şefi Nestor, İtalya’da olduğu dönemde Martin Scorsese’nin kişisel şefliğini yapmasıyla tanınıyor. Aslen Polonyalı. Barın şarap seçkileri gayet iyi. Köpüklü, kırmızı, beyaz kadeh şarapları var. Kadehlerin fiyatı  5 ve 9 avro arasında değişiyor. Raflarındaki şişeler arasında efsanevi üretici Quintarelli, Del Forno, Gaja, Tenuta San Guido gibi isimler  var. Şef Nestor malzemelerle oynamayı seviyor. Farklı köri çeşitleri, sumak, modica çikolatası, acı olmayan biberler, yenilebilen çiçeklerle göz ve damağa hitap eden şeyler hazırlıyor. Tek kusuru hafif pahalı olması.  Tuscolana’ya gitmişken Cru.Dop’ta mola verip karışık balık carpaccio tabağı, birkaç farklı çeşit istiridye ve yanında köpüklü şarapla iştah açıp, bir durak ilerideki harika pizzacı Sforno’da karın doyurmak çok mantıklı bir strateji.

Il pescato d’Anzio

Il Pescato D’Anzio, Via Margherita’yla Nomenta’nın birleştiği köşede, uygun fiyatlı kızartmalarıyla ünlü bir lokanta balıkçı. La Sapienza üniversitesine yakın, kentin en lüks mahallelerinden Parioli’ye uzanan Margherita caddesi üzerinde. Balıklar Anzio’dan geliyor. Ailenin bir kolu balıkçı. Kendi tuttukları balıkları satıyorlar bir anlamda. Ufak tefek mezeler, bol kepçe deniz ürünlü makarnaları var. Kalite çok iddialı değil ama fiyatlar uygun. Makarnalar gayet gösterişli.  Kalamar ve karışık kızartmaları fena değil. Maalesef antipasti denilen mezelerinde bir standart tutturamıyorlar. Bazı günler çok iyi bazen epey kötü. Yine de bol çeşit olduğundan aradan mutlaka başarılı birkaç alternatif çıkıyor.

I love Wanda

2015-07-25 13.23.50Antik Romalılardan bu yana kullanılan, Roma’nın ana giriş kapısı Porta Maggiore’den başlayıp şehir dışına uzanan, bugün şehrin en çirkin caddelerinden Prenestina’nın, ki bizim ev bu caddenin ilk binası, kıyısında bu dükkan. 10 avro’ya bir koca tabak deniz ürünlü makarna ve 1 bardak şarap alabiliyorsunuz. Risotto’yu risotto tekniğiyle yapmıyorlar. Önceden hazırlanmış sosla önceden haşlanmış pirinci bir süre birlikte pişirip risotto olarak sunuyorlar.Yemek yapan biri olmasam farkı anlamayabilirdim. Lezzet yerinde ama risotto kanımca risotto değil, e zaten burası da Milano değil:) Bu dükkanın civarında görülecek pek bir şey yok. İki adım ilerisi Villa Gordiani. İçinde antik Roma kalıntıları olan bir mahalle parkı. Wanda ve eşi Roma usulü, hafif kaçık esnaflardan. Fiyatlar uygun, balıklar iyi, mutfakları göz yaşartmasa da memnun eden türden. Bu fiyata, bir parça orta direk Roma havası solumak için gitmeye değer.

Restoran diyenler için

2015-07-25 13.16.42“Adam gibi bir restorana gitmek istiyorum” diyenler için Il San Lorenzo derim. En sevdiğim balıkçı ki geçtiğimiz yıllarda çok hak edilmiş bir michelin yıldızına kavuştular. Tempio di Iside kentin balık klasiklerindendir. Gerçekten balıkları harika. Pahalıca. Mafyayla arasının iyi olduğu söylentileri olduğundan ayağımızı kestik ama Sezar’ın hakkı Sezar’a; bu restoran Roma’da balık denince akla ilk gelenlerden. Şehir merkezinden uzaklaşırım diyenler içinse Quatro Fogli derim. Mazzo ve Pommidoro yazılarında bahsettiğim mahalle Centocelle’de bir aile lokantası. Çiğ balıkları çok iyi. Gelenekselle, deneyseli ağzına yüzüne bulaştırmadan, aile saflığı içinde sunan bir yer. Tek sorunu beyaz florasan ışıkları. Kalite ve fiyat açısından Roma’nın en iyilerinden.

Previous Image
Next Image

İlgili yazılar:

Roma’da nerede bira içilir

2016-04-28 17:07:15
elvan

23

Bir balık, üç anne, bir teyze…

2015-06-02 13:17:01
elvan

23

Bakterilerle Dans

2018-01-30 19:17:51
elvan

13

Toprak ve sanat

2017-06-08 09:09:47
elvan

13

Daniele Usai ile risotto anatomisi

2017-05-19 15:46:23
elvan

13

Aşk, Sinema ve Zeytin Sineklerine dair

2017-04-06 13:08:43
elvan

13