Roma’da nerede bira içilir

Roma’da nerede bira içilir

2015-07-31 13.51.51 Roma’ya yolu düşen bira sevdalısı arkadaşlar için şehrin can alıcı bira mekanlarını paylaşıyorum. Roma, İtalya’da zanaatkar biranın özellikle de IPA, India pale Ale tarzının başkenti sayılıyor.  En sıradan bar kafede bile craft bira bulabiliyorsunuz. Şehirde illa buralarda içilir diye bir iddiam yok. Daha çok, “arkadaşlar, ben buralarda içiyorum” diyorum.

Roma’da craft beer, zanaatkar, artizan bira denildiğinde akla ilk gelen mekan emektar Che Siete Venuti a Fa. Şehrin en turistik mahallelerinden Trastevere’de küçücük bir biracı olan Che Sieti Venuti a Fa, çığır açmış bir mekan. Sahibi Manuele Colonna İtalyanın yeteneklerini bulur çıkarır, Almanya’da, Belçika’da kervan geçmez köyleri gezer, biralarını Roma’ya taşır. İtalyancası olanlar için Almanya’nın Frankonya bölgesinin biralarını anlatan enfes bir kitabı da var. Tam karşısındaki, akraba mekan Bir and Fud, yıllardır pizzasının kalitesi konusunda inişli çıkışlı bir performans sergilese de bira menüsü konusunda her zaman iddialıdır. İki sene önce yediğim kötü bir pizza nedeniyle ayağımı kesmiştim ama arkadaşlarım eski parlak günlerine döndüğünü söylüyorlar. Yorum yok, diyorum.

http://www.football-pub.com

Open Baladin

Şehir merkezinde bir başka önemli bira durağı da Open Baladin (Baladen okunuyor). İtalyan zanatkar biracılığının en önemli isimlerinden Teo Musso’nun Baladin’i Çizme’nin ilk biralarından. Musso memleket butik biracılığının babalarından biri olmakla birlikte, bira tadımcısı Kuaska ile Teku denilen, İtalyan tasarımı craft beer bardaklarının da yaratıcısı. Open Baladin, Campo De Fiori yakınlarında Via degli Specchi’de. İnternet sitelerinden takip ederseniz, gerçekleştirdikleri etkinliklere denk gelebilirsiniz.

http://www.openbaladinroma.it

Stavio

Tratavere ile Ostiense arasında kalan Stavio kendi birasını üreten bir bistro. Yemekten ziyade lezzetli sandviçler, peynir, salam tabakları sunuyorlar. Gencecik Publican (pub ve barı işleten harika insan) Luca Parisi mekanın ortaklarından. Che Siete Venuti a Fa’da yetişmiş. Bira konusunda derya deniz. Sakin bir anda giderseniz, hiç üşenmez hangi birayı hangi bardağa, nasıl doldurursun uzun uzun anlatır. Stavio’nun en sevdiğim yönlerinden biri afacanlığı. Dünyanın farklı bira geleneklerini “bunu da deneyelim” diyerek yapan, satan, mikroskop seti hediye edilmiş küçük çocuklar gibiler. Kendi biraları dışında, Avrupa ve İtalya’dan çok özel biralar bulunuyor mekanda.

http://www.stavio.it

Hopside

Stavio’nun biraz ilerisinde, Ostiense mahallesindeki Hopside şehrin yenilerinden. Mekanı enteresan kılan ne harika zanaatkar bira seçkileri ne de kendi yarattığın hamburgerler. Burası bir bira laboratuvarı. Evde bira yapmak istiyorsunuz. Verandaya göz koydunuz, çıkan kavga sonucunda boşanmanın eşiğine geldiniz. Eşiniz “ya ben ya evde bira”dedi. Enseyi karartmaya, ikisinden birinden vazgeçmeye gere yok. “Hem sen hem bira” diyerek Hopside’da bir köşe kiralıyorsunuz. Hopsidegiller size gerekli tüm araçları sağlıyor. İhtiyaç duyuyorsanız bira yapımı konusunda da destek oluyorlar. Son yıllarda gözümü en çok parlatan proje Hopside. Mekanın sahipleri İtalyan hükumetinin gençlerin ilgi çekici projelerine verdikleri özel bir krediyle açmışlar mekanı. Hopside varken bira üretmemek akıl karı değil.

http://www.hopside.it

2015-06-06 18.26.14Off Licence

Johnny’nin mekanı Off Licence  bira severin kaçırmaması gereken bir mabet. San Giovanni metrosuna iki adım uzaklıktaki bu mağaza açıldığı 2004 yılından bu yana Romalı bira sever için bir okul oldu. Dublinli Johnny’nin özellikle küçük İtalyan üreticilerin biralarını sattığı dükkanı akşam 10’a kadar açık. İster alış veriş yapın, ister biranızı alın sokağa yayılın. Johnny ile sohbet edin. Fazla konuşkan görünmese de Johnny her türlü sorunuza itinayla cevap verir. Yeri geldiğinde yemek tarifi de alabilirsiniz. Operbacco adlı harika üreticinin 10 Lode birasıyla kuzu pişirmek Johnny olmasa asla aklıma gelmezdi. İyi ki varsın Johnny! İtalya, Britanya, Belçika, Amerika, Japonya’dan çok özel biralarla  İtalya’dan hatırı sayılır şaraplar da bulunuyor mekanda.

http://www.offlicense.it/it/

Birra Più

Mahallemiz Pigneto’nun medarı iftiharı Birra Piu’ kanımca şehrin zanatkar biracılığın ruhunu en iyi yansıtan yerlerinden. Çok zengin bir fıçı seçkisi var. Piyasayı, küçük üreticiyi çok iyi takip ettiklerinden en son ne çıkmış, henüz keşfedilmemiş genç üreticilerin biralarını tadabileceğiniz bir yer. Mahalle içi olduğu için akşam üstü park dönüşü çocuklarıyla uğrayan anne babaların (biz), kocaman köpekleriyle punkçı gençlerin, yeni şeyler denemek isteyen sektör içinden insanların aynı paydada buluştuğu enteresan bir yer. Publicanı çok geveze değil, ağır ama sohbetini esirgemeyen tam kıvamında.

http://www.birrapiu.it

Birstro

Birra Piu’da içtiği biralarla midesi açılan bira sever için ise istikamet Birstro diyoruz. Birstro Pigneto mahallesinde, arka sokakta özellikle hamburgeriyle meşhur bir bistro. Etlerini, harika kasabımız Liberati’den alıyorlar. Hamburgerle meşhurlar ama yaptıkları yanak da benim diyen esaslı restoranı geçen türden. Bu mekanın harikayı fırkası bistronun içinde kendi biralarını yapıyor olmaları. Hem de ne bira. Denk gelirse üzüm mayşesi ile yaptıkları İtalya’ya özgü üst fermantasyon birası Italian Grape Ale tarzı biralarını kaçırmamalı. Son olarak dillere destan bir Pils yaptılar ki, bira derslerinde pils budur diye okutulacak türden.

http://www.birstro.it

 

Il Serpente

Yine şehrin underground köşelerinden San Lorenzo’daki Serpente Pub da, eski, pis, üniversiteli mekanı havası soluyarak iyi bira içmek, publicanla iyi bira sohbeti yapmak isteyenler için. Eskiden yan tarafta dükkanları da vardı. Maalesef kapandı. Şişe olarak dışarı satış yapan bir Pub.

https://www.facebook.com/serpentepub.romasanlorenzo/

La Tana

Via della Magliana Nuova üzerindeki bu pub gerçekten çok uzak. Bir mahalle pub’ı. Roma’da uzun süre kalacak gezginin şehrin geleneksel rotasından çıkmasına değecek bir yer. Öncelikle çok iyi biraları var. Daha da önemlisi harika bir publicanları var. Dario bence şehrin en karizmatik, en yakışıklı publican’ı. Tüm bu harikulade özelliklerin yanında doğal şaraplara olan özel ilgileri de cabası. Bira sevmeyen, şarap tutkunuyla mı seyahat ediyorsunuz? La Tana bira severi de şarap severi de çok heyecanlandırabilecek seçkiye sahip. Yemekleri de fena değil. Porsiyonlar bol kepçe. Mahalle içinde olduğu için maç günlerinde şenlikli oluyor.

https://www.facebook.com/La-Tana-345736547735/

Barley Wine

2015-07-01 19.44.12Tuscolana mahallesinde, dilimden düşürmediğim kasabımız Liberati’ye yakın pub şehrin “derin” biracılarından. Adından da anlaşılabileceği şarap gibi yıllanmaya meyilli biralar konusunda şehrin en zengin adreslerinden. Spontane fermantasyon, ahşapta olgunlaşmış, bilinen bira kalıplarının bir gömlek üstü biralardan çok zengin bir seçkileri var. Elbette sadece bunlar değil. her zevke hitap edebilecek çeşitlilikte, mahalle havası solunan bir yer Barley Wine. İki adım ilerisinde daha önce nerede balık yenir yazısında bahsettiğim Pescheria dei Consoli bulunuyor. Meraklısına…

http://www.barleywine.it

Pizzacılardan, kesme pizzacı Bonci, Sforno, Gatta Mangiona, Grottino, Bir and Fud sağlam bira menüleriyle dikkat çekenler. ne demeli! Prost!

İlgili yazılar:

Roma’da nerede balık yenir?

2016-01-08 15:42:43
elvan

23

Meraklısına çok uzun bir bira hikayesi

2015-10-03 15:57:41
elvan

23

Bakterilerle Dans

2018-01-30 19:17:51
elvan

13

Toprak ve sanat

2017-06-08 09:09:47
elvan

13

Daniele Usai ile risotto anatomisi

2017-05-19 15:46:23
elvan

13

Aşk, Sinema ve Zeytin Sineklerine dair

2017-04-06 13:08:43
elvan

13