Pigneto'da Betto e Mary

Cilalanmamış bir Roma mutfağı cevheri: Betto e Mary…

Tavuğun iç organları ve bağırsağıyla yapılan domates sosu Betto e Mary'nin en sevilenlerinden

Tavuğun iç organları ve bağırsağıyla yapılan domates sosu Betto e Mary’nin en sevilenlerinden

Roma’nın geleneksel mutfağı fakirliğin yaratıcılık karşısında kazandığı zaferin ürünüdür. Zenginler hayvanın en iyi kısımlarını yerken halka iç organlar, kuyruk gibi “kıymetsiz” parçalar kaldığından, ellerindekiyle en lezzetli yemeği yapmayı öğrenmiş Romalılar. Hamal usulü öküz kuyruğu, işkembe, bir nevi bez olan animelle, süt kuzusu bağırsağından yapılan pajata Roma mutfağının en önemli örnekleri.
Tarihi merkezin hemen dışında, eskiden kentin alt proleteryasını barındıran gecekondu mahallesi Pigneto’nun kuzey kanadındaki tipik Romalı Osteria Betto e Mary, Roma usulü yemeğin en esaslı adreslerinden. Mahallenin eski gecekonduları bugün restore edilmiş, tek katlı, güzel bahçeli burjuva evleri. Yine de Pigneto ve Pigneto Certosa, Mandrione’yi kapsayan bölge İtalyan Neo Realist filmlerine yapılan bir yolculuk gibi. Şehrin içinde, kendine özgü ritmi, ağır roma aksanlı eski sakinleri, sanatçı, zanaatçı yeni sakinleriyle görülmeye değerler buralar. Bizim de evimiz. Kuzguna yavrusunun güzel görünmesi gibi bizim mahalle de kendimize güzel geliyor olabilir ama Roma içinde bir dönemin Roma’sının hakikatini hala hissedilebilir kıldığı için buraları çok seviyorum. Yavaş yavaş mahallenin tüm cevherlerini deşifre edeceğiz ama mahallenin eski günlerini bugüne kusursuz taşıyan bir yer olduğu için Betto e Mary ile başlamayı uygun buldum.

Betto e Mary’e kravatla girmek yasak. Aile işletmesi olan mekanda sipariş vermek en az yemek kadar kıymetli. Roma usulü.

kuru at eti parçaları, roka ve parmesan peyniri ile hazılanan salata

kuru at eti parçaları, roka ve parmesan peyniri ile hazılanan salata

Öyle “Ne istiyorsunuz, o var bu var” değil. Sipariş verirken “siyatiğinizden, havalardan, solun hali ne olacak”tan konuşuyorsunuz uzun uzun. Menüde en hasından Romalı yemekler var. Trippa, carbonara, pajata, yahudi usulü enginar, hidiba filizi salatası, animelle ve enginarlı makarna… Makarnalarını kendileri yapıyorlar. Lokantanın bir köşesinde yanan ateşte Abruzzo usulü kuzu çöp şiş pişiyor. Menünün sürprizleri ise kuru at eti ile yapılan salata ve at etli ravioli. Betto e Mary, Roma’nın eski yeni havasını solumak, geleneksel yemekleri aslına uygun yemek için harika bir yer. Roma’nın kıyısındaki volkanik bölge Castelli Romani’den gelen ev şarabı da hiç fena değil. Tıka basa yemenin bedeli kişi başına 25 euro civarında. Che Guevara portresine, kazara kravatla gelen müşterilerin bırakmak zorunda kaldıkları kravatlara nazır yemek, Pasolini, Roseelini yad etmek için gidilecek bir mekan burası. Yemeklerin nefaseti de cabası.

Previous Image
Next Image