Fransızları susturan şarap Biancospino

Başka köpüklülere benzemeyen köpüklü şarap Moscato D’asti ve en güzel öreneklerinden Biancospino

harvest 9İtalya’da Noel yemek demektir ve öyle bir gecelik  macera da değildir. Kasım sonu ısınma turlarıyla başlar, Ocak ortasına kadar da bu bayram havası devam eder. “Noel ailenle Paskalya istediğinle” derler. Aileyle geçirilecek tatil günleri öncesi ve sonrası dostlarla hasret giderme yemeklerinin ardı arkası gelmez. Güzeldir Noel. İtalyanların yemek kültürünün Noel ve paskalya bayramları sayesinde çağdaş yaşamın hızına teslim olmadığını düşünürüm. Bu iki bayram sayesinde geleneksel tariflerin her ailenin kendine özgü versiyonları kuşaktan kuşağa geçer. Aslında ben bunları anlatamayacaktım. Derdim, noel döneminin sembolü Panettone yılbaşı keki yanında içmeye bayıldığım bir Moscato D’Asti, Biancospino’dan bahsetmekti. Gerçi panettone de biraz bahane canım Biancospino’yu anlatmak istedi. Aslına bakarsanız canım düpedüz Biancospino istedi.

Moscato D’Asti adı üzerinde Piemonte’nin Asti kasabasına özgü, Moscato yani misket üzümüyle yapılan, alkol seviyesi çok düşük, hafif köpüklü bir şarap. Biancospino da bunlardan biri. Açık ara favorim. Üreticisi aile şirketi La Spinetta  Piemonte’de Barolo, Barbaresco, Toscana’da Montepulciano gibi şaraplarıyla tanınan önemli bir isim. Biancospino ailenin en ucuz şarabı. Bu Piemonteli fıstıkla yıllar önce Stefano Bonilli sayesinde tanıştım. Bonilli İtalyan gastronomi dünyası için çok önemli bir isimdi. İki sene önce kaybettik. Çizme’nin en önemli gastronomi medya grubu Gambero Rosso’nun kurucusu, babasıydı. Bir akşam Stefano ile Roma’nın klasik mekanlarından şarküteri, fırın, lokanta Roscioli’deydik. Roscioli’nin meşhur Carbonara’sını yedik. Devasa bir biftek yediğimizi hayal mayal anımsıyorum. Yanında da envai çeşit şarap. Mutlaka hepsi harikaydı ama ne olduklarını hatırlamıyorum. Biancospino hariç. Yemeğin üzerine Stefano, tatlı olarakMoscato Biancospino tuzlu çikolata istemişti. İki gün önce yine aynı mekanda Fransız gastronomlarla yemek yediğini anlatıyordu. Fransızlar her içtikleri şaraba “hmmm evet, güzel, bizim şuyumuza buyumuza benziyor” demişler.  “Tatlının yanına bu şarap geldiğinde ise anlamlı bir sessizlik oldu” diye sırıtarak bitirdi Stefano hikayesini. Fransızlar bu şarabı benzetecek bir şey bulamamış, sessizce içip, harika olduğunu söylemekle yetinmişler. Doğruya doğru, İtalyan şarapçılığının Fransızlara karşı hafifi kompleksi vardır. “Biz de iyiyiz ama onlar daha ünlü” hırçınlığı. Stefano’nun gülüşünden Fransızlara attığı golden ne kadar gurur duyduğu anlaşılıyordu. Bu şarabı bu kadar sevememin nedeninin sunumdaki muzur gülümseme olduğunu düşünürüm bazen. Ama hayır, değil. Gerçekten özel bir şarap Biancospino. Moscato D’Asti hafif köpüklü bir şarap ama şampanya, Franciacorta, cova, prosecco gibi köpüklü şarap değil. Gerçek köpüklüler ikinci kez fermente olarak köpüklenirken Moscato D’Asti ikinci fermantasyon görmüyor. Hatta fermantasyonu bilinçli olarak erken bir aşamada durduruluyor. Bu nedenle şekeri yüksek, alkolü düşük. Mayalar güzelim misket üzümünün içinde şekerleri yiyerek alkole dönüştürüp vur patlasın çal oynasın derken, ısı bir anda 15 dereceye düşürüyor ve mayalar hızlı yaşayıp genç ölüyorlar.

harvest 6Biancospino’da şeker ve beyaz şaraptan gelen mineralite o kadar dengeli, misket üzümünün rengarenk kokusu o kadar güzel korunmuş ki hem burun hem damakta bir bayram havası estiriyor. Pasta ustalarının şekeri vurgulamak için tuz kullanmaları gibi, bu şarapta da şeker ve minerallerin tuzluluğu birbirlerini güzelleştiriyorlar. İtalyanlar kahvenin yanında likör istediklerinde “caffe corretto” yani düzeltilmiş, hizaya gelmiş kahve derler ya, işte bir anlamda Moscato D’Asti de üzüm suyunun hizaya getirilmişi. Noel günlerinde panettone’nin sevgili eşlikçisi, yaz günlerinde serinletici, kar altında efkar dağıtıcı, her daim içmek için güzel bir neden bulunabilir. “Üzümler ve İnsanlar” kitabım için La Spinetta’nın sahibi Rivette ailesinin Piemonte’deki şaraphanelerine konuk olmuştuk ama kitapta çok kısa yer verebildim. Ailenin internet sitesinde şaraplarını ithal ettikleri ülkeler arasında Türkiye de var. İthalatçı şirket La Spinetta’nın muhteşem Baroloları, Montepulciano’larının yanında Biancospino’yu da getirmeyi ihmal etmemiş olsa keşke.  İtalya’daki fiyatı ortalama 12 euro.

www.laspinetta.it

www.roscioli.it

www.gamberorosso.it

İlgili yazılar:

Abruzzo’da şarap: Emidio Pepe

2016-09-10 16:51:54
elvan

18

Kobe’de Şarap

2015-02-26 13:49:31
elvan

18

Bakterilerle Dans

2018-01-30 19:17:51
elvan

8

Toprak ve sanat

2017-06-08 09:09:47
elvan

8

Daniele Usai ile risotto anatomisi

2017-05-19 15:46:23
elvan

8