Floransa'da masa şarabı

Floransa’da çılgın esnaf Dimitri Bovi’nin açık şarap dükkanı: Il Vinaio

IMG_3862

Dimitri Bovi

Floransa’nın en hoş yanlarından biri, şarabın güzelinin ucuza bulunması. Özellikle yemek görece pahalı olsa da kaliteli içmek gayet ucuz olabiliyor. Floransa’daki mahallemiz Le Cure’nin meydanındaki il Vinaio, şarabın güzelini çok uygun fiyata alabildiğiniz yerlerden. Açık şarap satıyor. İtalyan restoranlarında “vino di casa/ evin şarabı” denilen, şişelenip, etiketlenmemiş şaraplar bunlar. İtalyan evlerinde her öğünde bir kadeh içildiğinden bu şaraplar masanın suyu gibi. Aralarında köpek öldüren ayarında olanlar da var ama düzgününü bulursanız etiketli, şişelisine  taş çıkarabiliyorlar. Le Cure pazarının kıyısındaki Il Vinaio’nun sahibi Dimitri Bovi, işini görev edinmiş, şaraplarıyla gurur duyan bir esnaf. Çelik tank ve Fiasco denilen damacanalardaki şarabını müşteri için dükkanda şişeliyor. Floransa etrafındaki köyleri didik didik arayıp, eski usul, rekabet gücü olmadığından şarabını köylüsüne kasabalısına satan üreticileri buluyor. Dimitri mahsulünü etiketli satan üreticiler de “fuso”, yani açık şarap satımına sıcak bakıyor. Zevkler, eğilimler değişiyor. Artık pahalı şarap içmek bir statü sembolü değil. İyi ürünü ucuza alabileceğin yeri bilmek daha değerli” diyor.
Gerçekten de günümüzde açık şarap kötü şarapla eşanlamlı değil. Özellikle sürdürülebilir tarıma gösterilen ilgi, ekolojik hassasiyet şişesiz, etiketsiz şarabın talihini açtı. Şarap şişenizi elinize alıp, güvenilir açık şarapçınıza doldurtuyorsunuz. Il Vinaoi da bizim güvenilir açık şarapçımız. Floransa’ya çok sık gittiğimizden, masa şarabı ihtiyacımızı buradan karşılıyoruz. Fiyatlar şişe başına 2 eurodan başlıyor. 5,5 euro’ya kadar yolu var. Ciliegiolo, Sangiovese, Cabernet Franc, Vermentino gibi adları Toscana’yla özdeşleşmiş üzümlerin şarapları var genelde. Dükkandaki tek yabancı ise sek Marsala şarabı. Sicilya’dan. Çok başarılı. Klasik Toscana üzümleri arasında daha az tanınan Ciliegiolo hiç de yabana atılacak bir üzüm değil esasında. Il Vinaiolo’nun barik görmüş ve görmemiş iki farklı saf Ciliegiolo fıçısı var. Ben ahşap görmemişini tercih ediyorum. Bottoni, barikte olgunlaştırılmışını. Dimitri’nin 5 euro’ya sattığı Sangiovese – Cabernet karışımı şarabı, ahşapsız Sangiovese’si de vazgeçilmezlerimizden. Toscanalı üzüm Aglianico’dan yapılmış tatlı şarabı özellikle yemek sonrası çikolata sefası için alıyoruz. Marsala’nın şişesi 7 euro’ya geliyor. Bu özel şarabı bulup böyle uygun fiyata sattığı için Dimitri’ye ne kadar teşekkür etsek az.

Tek kusuru sürekli karısıyla telefonda konuşması ve ağır Toscana aksanı olan Dimitri’nin verdiği Marsalalı tavuk tarifi de tıpkı şarapları gibi soframızın müdavimlerinden.

Dimitri usulü Marsalalı tavuk

IMG_3866

Fıçıdan bardağa

Bir tavada ezilmiş sarmısağı hafifçe kavruluyor. Pembeleşen sarmısağa kuş başı tavuk parçalarını ilave ediliyor. Kızarmaya başladığında üzerinde biraz marsala gezdiriliyor. Şarabın alkolü buharlaştıktan sonra 10 dakika hafif ateşte pişmesi yeterli. Pişmesine yakın tuz, taze biberiye eklenebilir. Son olarak da karabiber. Yağ kullanmak istemeyenler aynı tarifi ızgara tavuk göğsüyle de deneyebilir. Tavuk göğsünü yanmaz tavada ızgara yapıp iki tarafta kırmızılaştığında Marsala’yı ekleyip buharlaştırmak yeterli.

 

Via delle Carra, 16/r

Floransa

İlgili yazılar:

Roma’da nerede bira içilir

2016-04-28 17:07:15
elvan

1

Abruzzo’da şarap: Emidio Pepe

2016-09-10 16:51:54
elvan

1

Lütfen size ihtiyacım var

2015-02-26 13:56:18
elvan

1

Milano’da kahvaltı

2016-08-26 10:29:45
elvan

1

Beyaz bıyıklı Japon çorbacı

2015-03-16 10:17:05
elvan

1