Çek çek makarna ve Çin mutfağına dair

 Hamamtsu’nun pandalı Çin restoranından bir yaz gecesi tarifi…

Geyik eti ve lahanalı Çin mantısı

Geyik eti ve lahanalı Çin mantısı

Hayatımda ilk Çin yemeğini 24 yaşında, İstanbul’da yedim. O zamanlar İstanbul’daki tek Çin restoranına Ömer götürmüştü beni. Belki de doğum günümdü. Dünyanın hemen her yerinde uygun fiyatlı, hızlı, lezzetli yemeğin adresi Çin restoranlarıdır ya, İstanbul’da öyle değildi. Lüks ve pahalı bir yer olduğunu hatırlıyorum. İlk görüşte aşktı. Çin mutfağı hayatıma geç girdi ama bir daha çıkmadı. İtalya’ya gittiğimde Çin restoranlarının ucuz olması beni Çizme’nin en mutlu insanı etmişti. O zamandır bu zamandır çok Çin yemeği tattım. Gittiğim her yerde Çin restoranlarına uğramayı alışkanlık edindim. Bir kentte mutlaka ziyaret ettiğim duraklar müzelerden çok mezarlıklar, kitapçılar, Çin restoranları oldu. Bulunduğum yeri yorumlamamı kolaylaştırdılar. İspanya’daki Çin restoranı İtalya’dakiyle, New York’taki İstanbul’dakine benzemiyordu. Çin’e gittiğimde ise gerçek Çin mutfağının başka yerlerde yediklerimle alakasının olmadığını gördüm. Bunda Çin yemek kültürünün büyük bölgesel farklılar göstermesinin payı var şüphesiz. Ama sadece bu değil. Menüler yerel malzemelere, kentin damak zevkine göre evriliyor, Çin mutfağının yerli versiyonu oluyorlar. Tam da bu yüzden Çin restoranları bir kentin turnasol kağıdı gibi.

Pandalı restoran

Japonya’da kaldığımız süre boyunca da Çin yemeğinden eksik kalmadık tabii ki. Orijinalinden sapma sanki buralarda daha az. Çin mutfağının malzemelerinin çoğunu Japonya’da bulmak mümkün. Süzülmüş zevklerin kenti Kyoto, geleneksel Kyoto mutfağının önemli restoranlarıyla birlikte başarılı Çin restoranlarıyla da ünlü. Yokohama’nın Çin mahallesi ve restoranları tüm Japonya’da meşhur. Bizim köyümüz Hamamatsu da adım başı Çin restoranı olan bir yer. Bunlardan bir tanesi Mançurya bölgesinin yemeklerini yapan Pandalı restoran. Çince adını okuyamadığımız için tabelasındaki bambu yiyen Panda fotoğrafı nedeniyle adını böyle koyduk. Çinli bir aile tarafından işletiliyor. Gece 03.00’e kadar açık. Gürültülü Çinli ailelerin yemek yediği harika bir yer. Biz Bottoniler olarak restoranın spesiyalitelerinden susam soslu soğuk makarnanın müptelasıyız. İki sene önce Pekin’de yediğimiz, özüne çok sadık kalmış bu zevkli yaz yemeğinin tarifini almayı da ihmal etmedik. Çince adını öğrenemedik ama aramızda “çek çek makarna” diyoruz.

Soğuk Çek çek makarna salatası

Bu tarifte patates nişastasından yapılan, elastik bir makarna kullanılıyor. Endamı itibariyle İtalyan tagliatelle’ye benziyor. Bizim eriştenin uzun ve daha geniş kesilmişi. Bu makarnanın yerine süper marketlerde bulunan ince şeffaf pirinç ya da patates makarnası da kullanılabilir.

Ben becerebilirim diyenlere evde Çin usulü patates nişastalı erişte tarifi…

Makarna için malzeme

Çek çek makarnalı yaz salatası

Çek çek makarnalı yaz salatası

1 bardak su 1 bardak patates nişastası

Bir tencerede su kaynatılıyor. Hamurun buharda pişmesi için kullanılacak.

Nişasta ve su iyice karıştırılıyor. Elde edilen hamur metal bir tepsi üzerine seriliyor. Hamurun tepsiye yapışmasını önlemek için üzerine biraz yağ sürülebilir.

Tepsiye serilen hamur, tepsiyle birlikte kaynayan suyun üzerine yerleştiriliyor. 1 dakika içinde sertleşmesi lazım. Sertleşen hamur bu kez doğrudan kaynayan suya atılıyor. 1 dakika haşlanıyor. Haşlanan yaprak hamur soğuk suya alınıyor. Soğuduktan sonra kalın şeritler halinde kesiliyor.

Çek çek makarna salatasının sosu için

 • Soya sosu
 • Sirke
 • Tahin (yerine fıstık ezmesi de kullanılabilir. Tahin de fıstık ezmesi de biraz suyla yumuşatılacak.
 • Dövülmüş sarımsak
 • Kavrulmuş susam yağı
 • Acı kırmızı biber
 • Varsa taze kişniş. Yoksa maydanoz ya da dereotu olabilir.
 • Salatalık
 • Marul
 • Havuç
 • Minik acı kırmızı Biber
 • Varsa wakame yosun
 • Varsa çin mantarı

Bu yemeğin hoş yanı eldeki sebzeye göre farklı versiyonlarının yapılabilmesi. Salatalık, havuç, kereviz, biber, marul… Jülyen doğranıp çiğ yenilebilecek her şey bu salatada kullanılabilir.

Tabağın ortasında haşlanıp soğumuş makarna yerleştiriliyor. Etrafına jülyen doğranmış sebzeler birbirine karıştırılmadan öbek öbek diziliyor.

Kırmızı biber yağda hafif kızartılıyor. Tüm.

Sosun malzemeleri karıştırılıyor. Biber ve sos tabaktaki makarna ve sebzelerin üzerine dökülüyor.

İsterseniz incecik kesilmiş biftek parçalarını kızartıp makarnanın üzerine serpiştirebilirsiniz. Arkadaşlar arası samimi akşam yemekleri için ortada şık, kocaman tek bir tabakla lezzetli ve doyurucu bir ziyafet verebilirsiniz

Previous Image
Next Image

 

İlgili yazılar:

Aşk, Sinema ve Zeytin Sineklerine dair

2017-04-06 13:08:43
elvan

18

Bakterilerle Dans

2018-01-30 19:17:51
elvan

8

Toprak ve sanat

2017-06-08 09:09:47
elvan

8

Daniele Usai ile risotto anatomisi

2017-05-19 15:46:23
elvan

8