Bit pazarına nur yağan şehir Nagoya

Kara miso’nun vatanı Nagoya’nın bit pazarlarını gezdik. Şansımız yaver gitti, enteresan bir bira üreticisi de keşfettik!

IMG_2626Nagoya Kyoto’nun doğusunda bir liman şehri. Halkı tüm Japonya’da  giyim kuşama olan düşkünlüğüyle ünlü.  Nagoyalılar’ın bu merakından olsa gerek, şehrin bit pazarları olağanüstü renkli. Normalde turistik bir yer olmayan Nagoya, sırf bit pazarları için ziyaret edilmeyi hakediyor. Her ayın 18 ve 28’inde, Osu Kannon budist tapınağının etrafında kurulan bit pazarı kişisel favorim. Bu pazarın lokomotifi ikinci el kimonolar. Her yer rengarenk kimonolar, kimono kuşaklarıyla süslü, Cıvıl cıvıl. Ortasında yükselen heybetli tapınak pazarın bu dünyalığıyla harika bir tezat oluşturuyor. Kimonoların rengi, ipek kumaşların dokusu göz ve dokunma duyularına seslenirken, tapınaktaki budist ayinin, halkın geçerken dokunduğu çanların sesi duyma, tütsü kokusu ise koku alma duyularını harekete geçiriyor. Kimonolar ağırlıkta olsa da mutfak malzemelerinden, vintage paket kağıtlarına, küçükken hazetmediğim çizgi film Monçiçiler’in dev peluşuna kadar yok yok. Bu pazarın bir diğer hoş yanı da Osu alış veriş bölgesinin kıyısında olması. Upuzun iki sokak boyunca sayısız restoran, ikinci el mağazaları, kitapçılar, 100 yen dükkanı, butikler, tuhafiyeciler, akla gelebilecek her türlü dükkan var Osu alışveriş bölgesinde. Vakti ve JR pass’ı olan, eskici sever Japonya yolcusunun kaçırmaması gereken bir pazar. Her ayın 18 ve 28. Tsuramai hattı Osu Kannon metro durağı. 4. çıkış

 

Nagoya’nın diğer bit pazarları

Ennichi Pazarı

Nagoya’nın Yagato bölgesinde Koshoji Budist tapınığının yanıbaşında her ayın 5’i ve 13’ünde kurulan küçücük bir bit pazarı. Hemen yanında çok eski bir çay evi var. Ayın 5’i ve 13’ü tapınağın ziyaret günü olduğundan  küçük de olsa farklı atmosferiyle görülmeye değer bir pazar.

Her ayın 5 ve 13’ünde. Tsuramai hattı Yagato durağı.

Kakuozan pazarı

Nittaji Budist tapınağı civarında kurulan Kakuozan her ayın 21’inde kuruluyor. Çok geniş bir alana yayılan pazar aslında bir Farmer’s market. Bazı tezgahlarda organik ürünler de satılıyor. Sebze, meyve tezgahlarının arasında ikinci el kıyafetler, envayi çeşit sokak yiyeceği, el yapımı eşyalar, oyuncaklar var. Eskici, el işi, yemek düşkünü herkesi mutlu edecek bir pazar.

He rayın 21’inde

Higashimaya hattı, Kakuozan durağı. 

Oasis 21-organik pazar

Nagoya merkez istasyonuna çok yakın bir alışveriş merkezi Oasis-21. Bölgede pek çok lüks department store da bulunuyor. Her cumartesi Oasis 21’in önü bir organik pazara dönüşüyor. Japonya’ya özgü farklı sebzelerin, en tazesini, kimyasal madde kullanılmamaşını tatmak için iyi bir fırsat!

Ne Yenir?

Nagoya, Hacho miso denilen siyaha çalan, koyu renk miso’suyla ünlü. Japonya’da Miso’nun yapılışı bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor. Nagoya miso’su prinç, buğday ya da arpa karıştırılmadan sadece soya fasülyesiyle yapıldığından çok sert bir miso. Nagoya dışında kimsenin kullanmak istemiyor. Burun kıvırılan bir miso olsa da taş yerinde ağırdır, bu farklı miso’yu Nagoya’lılar doğru şekilde kullanarak, yanındaki malzemeyi destekleyen bir yardımcı oyuncuya dönüştürmeyi başarıyorlar. Nagoya kalesinin hemen yanı başındaki tarihi miso fabrikasında Hatcho miso’nun nasıl yapıldığını görmek ve tatmak mimkin. İmparator tarafından da ziyaret edilen ve saraya miso gönderen bu fabrika hala eski yöntemlerle, dev ahşap sepetler içindeki soyanın üzerine tonlarca taş yığarak miso üretiyor.

Bira meraklılarına not…

IMG_2672Nagoya,  Kirin ve Asahi gibi pazarın en büyük üreticilerinin fabrikalarına ev sahipliği yapıyor. Bu iki fabrikayı ziyaret etmek, rehber eşliğinde gezmek, tadım yapmak mümkün. Japon aileler çocuklarıyla gelmişlerdi. Her şeye çocuksu bir neşe katmayı başaran Japonlar’ın bira fabrikası ziyaretini bile çocukların eğlenebileceği bir aktiviteye dönüştürdüklerini görmek şaşırtmıştı bizi.  Asıl ilgi alanımız küçük üreticileri tatmak için kentin küçük ama menüsü başarılı pub’ı 23 Craft beers’a gittik. Nagoya’da üretilen kuşburnu aromalı bira güzel bir sürpriz oldu. Kırmızıya çalan renkte, köpüksüz Hibiscus Abbey tarzındaki, adı da Hibiscus Abbey olan birayı Y-Market Brewery üretiyor. Filtre edilmemiş, %5 alkol içerikli Hibiscus Abbey’i samimi, eğlenceli bulduk. Y-marKet Brewery’nin kendine ait bir restoranı olduğunu öğrendik. Bir sonraki ziyaretimizde denemek üzere…

İlgili yazılar:

Bakterilerle Dans

2018-01-30 19:17:51
elvan

8

Toprak ve sanat

2017-06-08 09:09:47
elvan

8

Daniele Usai ile risotto anatomisi

2017-05-19 15:46:23
elvan

8

Aşk, Sinema ve Zeytin Sineklerine dair

2017-04-06 13:08:43
elvan

8